Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
692171-B21 HP 300GB MLC SATA 3Gbps 2.5" Smart Carrier Solid State Drive
$103.95
- Stock: 6
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 692171-B21-FS
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 692171-B21
Product Description
HP 300GB MLC SATA 3Gbps 2.5" Smart Carrier Solid State Drive
Highlighted Features
- HP
- 300GB
- 3Gbps
- 2.5"
- SATA
- Smart Carrier
- Multi-level Cell (MLC)
- Factory Sealed
- Retail Part #: 692171-B21
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise.
HP Enterprise Solid State Drives (SSDs) deliver exceptional performance and endurance while reducing power consumption for customers with applications requiring high random read and write IOPs performance. You can prevent data loss and monitor the SSD life with HP Smart SSD Wear Gauge compatibility in management tools.
Hard Drive Specifications | |
| Brand: | HP |
| Type: | Solid State Drive |
| Capacity: | 300GB |
| Interface: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" |
| Data Transfer Rate: | 3Gbps |
| Flash Memory Technology: | Multi-level Cell (MLC) |
| Storage Format: | HDD & SSD |
| Color: | Silver |
Dimensions & Condition | |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 2 LB |
| Condition: | Factory Sealed |